سه

 

از آغــــــــــاز  تا امـــــــــروز عطـــر


باستان‌شناسان ظرف‌هاي مخصوص عطر روغني را كه معطر بود در گورهاي مربوط به مصريان پيدا كرده‌اند. آنها به نوعي به هنر ساختن عطر دست پيدا كردند اما بعدها اين هنر توسط رومي‌ها و عرب‌ها توسعه پيدا كرد، آنها ياد گرفتند چطور بايد عطر را تصفيه كرد. نخستين شكل عطر، بخور بود كه در بين‌النهرين كشف شد. در آن هنگام در مناسك مذهبي، صمغ‌ها و چوب‌هاي مختلفي سوزانده مي‌شد، همچنين چوب‌ها و صمغ‌هاي خوشبو را در آب و روغن خيس مي‌كردند و بدن خود را با آن ماساژ مي‌دادند.

1 قرن قبل از ميلاد: پرندگان و حيوانات عطر مي‌زدند


رومي‌ها عادت داشتند به حيوانات خانگي عطر بزنند به‌خصوص سگ‌ها و اسب‌هايشان، همچنين آنها سعي مي‌كردند با ايده‌هاي خاص و مبتكرانه بال وپر پرنده‌هايشان را نيز به عطر آغشته كنند تا وقتي آنها در اتاق شروع به پرواز مي‌كنند بوي خوش از بال‌هايشان متصاعد شود و همه فضا را خوشبو كند.

قرن 2 ميلادي: ابوعلي سينا  گلاب را ساخت


در ايران  ابوعلي سينا، نخستين بار فرايند استخراج عصاره از گل‌ها به وسيله تقطير را كه امروزه رايج‌ترين روش عطرسازي است انجام داد. او ابتدا اين روش را روي گل سرخ پياده كرد كه عملا به توليد گلاب منجر شد. قبل از اين كشف بزرگ عطرهاي مايع كه مخلوطي از روغن‌ها، پودر گل‌ها و گياهان خشك شده بود، وجود داشت.

قرن 14 ميلادي: دانش عطرسازي به اروپا آمد


دانش عطرسازي در قرن چهاردهم با گسترش اسلام به اروپا راه يافت و درنهايت در سال 1370 ميلادي يك مجارستاني، نخستين عطر مدرن را با روغن‌هاي محلول در الكل به فرمان ملكه (اليزابت) اين كشور توليد كرد كه در اروپا با عنوان Hungary Water شهرت يافت.

قرن 16 ميلادي: فرانسه مركز عطر جهان شد


عطر وارد انگلستان شد و ملكه اليزابت اول دستور داد كه تمام مكان‌هاي عمومي را خوشبو كنند. توليد و تصفيه عطر به فرانسه رسيد و كم كم اين كشور به مركز عطر جهان اروپا تبديل شد. از همين جا بود كه مانند امروز از عطر براي از بين بردن بوي نامطبوع بدن استفاده كردند.

قرن 17 ميلادي: دستكش عطردار مسموم


در آن زمان استفاده از دستكش‌هاي عطردار در فرانسه مرسوم شد. علاوه بر اينها، عطرسازان در اين دوران از همه دانش و مهارت‌شان استفاده كردند تا سم درست كنند. يك دوشس فرانسوي در همين ايام با دستكش عطردار مسموم شد و به قتل رسيد، زيرا در اين دستكش به جاي عطر از سم استفاده شده و پوست او اين سم را جذب كرده ‌بود.

قرن 18 ميلادي: يك انقلاب بزرگ در صنعت عطرسازي


با ساخت ادكلن (Eau de cologne) انقلابي در صنعت عطرسازي به وقوع پيوست. ادكلن كه در آن زمان تركيبي بود از گياهان رزماري، نارنج و ليمو موارد استفاده فراواني داشت، از آن جمله مي‌توان به استفاده از آن براي خوشبو كردن آب حمام، خوشبو كردن نوشيدني‌ها و شكر به‌عنوان شست‌وشودهنده و خوشبوكننده دهان، جزئي از مواد سازنده پمادها و... اشاره كرد.

قرن 19 ميلادي: استفاده بيش از اندازه ناپلئون از عطر


ناپلئون عادت داشت هر ماه،60 شيشه از عصاره و اسانس خيلي قوي ياس استفاده كند اما همسر اول او يعني «ژوزفين» بيشتر دنبال بويي قوي‌تر يعني عطر مشك بود. عطر او به قدري قوي بود كه 5 دهه بعد از مرگش همچنان بوي آن در اتاق خواب مخصوصش باقي مانده بود. در اين زمان ديگر عطر در بين مردم رواج پيدا كرده‌بود و حتي انقلاب صنعتي نيز نتوانست بر فروش بسيار عطر تاثير بگذارد و آن را از رونق بيندازد.

******************************

نوشته شده توسط afruz | ۲۲ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۹:۰۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |