چهار

 

چرا همه عطرها الكل دارند؟

تـركيب آب و الـكل به‌عنوان حلال مواد معطر به‌كار مي‌رود. چون الكل فرار است باعث مي‌شود كه بوي عطر روي پوست‌تان نمانده و در اثر گرماي پوست شما متصاعد شود و درنتيجه بوي مطبوع به شامه اطرافيان برسد. بدون وجود الكل در عطر، شما تنها كسي خواهيد بود كه متوجه مي‌شويد عطر زده‌ايد.

  هر عطري براي چه مكاني؟


براي محافل رسمي بهتر است از عطرهاي تلخ، گرم، شيرين و تند استفاده كنيد. به عطرهايي كه معمولا بوي شكلات و ميوه‌هاي تابستاني را مي‌دهند عطرهاي «شيرين و گرم» مي‌گويند و عطرهايي هم كه از اسانس ريشه درختان و ادويه‌هاي تند شرقي درست شده‌اند را عطرهاي «تلخ» مي‌گويند. غالبا عطرهايي كه در مجالس دوستانه استفاده مي‌شوند عطرهاي «سرد و ترش» هستند و اين نامگذاري به‌ دليل حس طراوت و آرامشي است كه عطرها منتقل مي‌كنند. عطرهاي سرد يك حس خنكي، شادابي و جواني را به افراد القا مي‌كنند و همچنين با استشمام عطرهاي ترش ياد مركبات هم مي‌افتيد.

  در زمستان چه عطري بزنيد؟


از آنجا كه در فصل زمستان مولكول‌هاي تركيبات الكلي فرار نبوده و تا حدودي ساكن و بي‌حركت هستند، بنابراين معمولا در فصول سرد سال عطرها از ثبات بيشتري برخوردار خواهند بود. با توجه به آنچه گفته شد بهتر است براي اين فصول از رايحه‌هاي ملايم و خنك كه حاوي تركيباتي مانند ادويه‌هاي شرقي، عسل، وانيل، شكلات و قهوه و همچنين عصاره گل‌ها و گياهان مختلف هستند، استفاده كنيد.

بيشتر عطرهايي كه حاوي اين تركيبات هستند نوعي احساس آرامش، اطمينان و دلگرمي را در افراد ايجاد خواهند كرد. فصل زمستان اغلب موجب ايجاد نوعي احساس افسردگي در افراد خواهد شد. براساس نتايج به دست آمده از تحقيقات انجام شده، كمبود ويتامين در افراد مختلف در فصول سرد سال به‌شدت افزايش مي‌يابد، بنابراين با رايحه‌اي كه در محيط اطرافتان رايحه گرم و دلپذير ايجاد كند، مي‌توانيد تا حدودي بر اين احساس ناخوشايندي كه در وجود شما به‌وجود آمده است، غلبه كنيد.

 

سال 1950 عطرهاي مردانه ساخته شد


در همين دوران توليدكننده‌هاي عطر سراغ توليد عطرهاي مردانه رفتند مثل ادكلن‌‌ها و افترشيوها.

سال 1985: رستوران‌ها استفاده از اين عطر را ممنوع كردند


«كريستين ديور» يكي از معروف‌ترين عطرهاي خود را به نام «Poision» وارد بازار كرد؛ عطري كه در تبليغات آن گفته مي‌شد كه احساسات عشق و نفرت را توامان در فرد زنده مي‌كند. اين عطر داراي رايحه گل‌هاست و آنقدر عطر و بوي قوي دارد(حدود 37 درصد) كه برخي از رستوران‌هاي نيويورك ورود آن را ممنوع كرده‌ بودند، زيرا بوي غذاها را تحت‌تاثير خود قرار مي‌داد و نمي‌گذاشت كه بو‌هاي مطبوع غذا در فضاي رستوران بپيچد.

سال 1990: حس تازگي وارد عطرسازي شد


در اين دهه عطرسازان، مواداوليه جديدي را در عطرها استفاده كردند موادي كه حس تازگي را به عطرها تزريق مي‌كنند. آنها سعي مي‌كردند از مواد طبيعي بيشتر استفاده كنند تا جايي كه بتوانند حس فضاهاي طبيعي را القا كنند. مثلا رايحه‌هايي به كار برند كه انعكاسي از اقيانوس و هواي پاك باشد. يكي از پيشگامان در اين عرصه شركت «كالوين كلين» بود كه سراغ توليد چنين عطرهايي رفت.

سال 1997: سال عطرهاي زنانه


سال
۱۹۹۷ سالى براى عطرهاى زنانه بود. در همان سال‌ها بسيارى از زنان چه خانه دار و چه شاغل، خواستار اثبات شخصيتى مستقل از مردان بودند. عطرهاى معروفى مانند عطر «فيفت اونيو» توسط «اليزابت اردن» و عطر ۲۱۲ توسط كارولين هررا در سال ۱۹۹۷ به بازارهاى جهان معرفى شدند. زنان دهه ۹۰ تفاوت‌هاى زيادى با زنان دهه‌هاى قبل از خود داشتند. آنها تبديل به انسان‌هايى بسيار پيچيده، مرموز و مستقل شده بودند و از اين‌رو عطرهاى كلاسيك ديگر توجه آنها را جلب نمي‌كرد. همين امر صنعت عطرسازى را تبديل به صنعتى آميخته با روانشناسى و جامعه‌شناسى كرد.

و سرانجام؛ توليد عطــــر خوراكي در ســــال 2012


به نوشته روزنامه « گاردين»آبنبات‌هايي توليد شده‌است كه پس از خوردن آن رايحه خوشبويي از تمام منفذهاي پوست بدن متصاعد مي‌شود. هر دانه از اين آبنبات‌ها كه از اوايل سال آينده در ايالات‌متحده وارد بازار خواهند شد، مي‌توانند بدن يك انسان بالغ ۶۰ كيلويي را به‌مدت 6ساعت در عطر گل رز بپوشانند.

شركت آمريكايي سازنده اين آبنبات‌هاي عطرافشان مي‌گويد، خوردن آن كاملا بي‌ضرر است و روش تاثيرگذاري آن بر بدن دقيقا شبيه سير است. اين آبنبات‌ها نيز مثل گياه سير تركيبي دارند كه بدن انسان به راحتي مي‌تواند آنها را تجزيه كند و به همين دليل بوي نهفته در اين تركيب‌ها از طريق منافذ پوست متصاعد مي‌شود.

ماده اصلي موجود در اين آبنبات‌ها «گرانيول» نام دارد كه الكل اشباع‌شده مايع و معطر و يك تركيب طبيعي است كه در گياهاني شبيه گل رز، بنفشه و وانيل يافت مي‌شود. با مكيدن و خوردن اين آبنبات‌ها كه در ضمن حاوي شكر نيستند، ظاهرا بدن ما به يك بطري عطرافشان بدل مي‌شود.

 

*****************************
نوشته شده توسط afruz | ۲۲ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۹:۱۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |